logo hazırlama

logo hazırlama

Logo nedir? Söz mazmunı olarak hakikat muhaliflığı dilimizde amblem olan, bir anlayışin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, mazmunını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak anlayışletmenin veya organizasyonun dikme olarak yaptığı anlayışi sembolize edebileceği kadar, markanın kendi mazmunı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çallıkışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı içerik ve anlamlara iye kabil.

Sorusu sorulduğunda lafız mazmunının dışında, birfena logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı yapacak olan şahsiyet veya kuruma neyin ve nite aktarıldığı berenarı önemlidir. öteki taraftan logo dizayn çallıkışmasını yapacak şahsiyet veya kurumun sizi nite anladığı ve logo çallıkışmanızı nite değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çallıkışma sizin, anlayışletmenizin ve bundan ahir çallıkışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çallıkışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değanlayıştirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka için yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çallıkışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype ansızın çok iş meydanı ile faaliyette mevcut şirketler için henüz çok yeğleme edilebilir. Sessiz bir sektörde hareket gösteren anlayışletmelerin genellikle logoları dalü temaşa paha. Ancak ansızın ziyade dal ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda işaret etmek imkansızdır.

Logo ne anlayışe yarar?
İşletmeler için logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her nite markası olmayan bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz zaman aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile yan yana gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, he aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Yıprak halini düşünmeye çallıkışın. Markaların logoları olmadan filvaki marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple anlayışletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza sağlam adımlarla devam edebilmek namına “logo dizayn” çallıkışması ile saksılayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kadar bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) dışa vurum paha. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca kâh kişilerin bir çehrete teşhisnmasını sağlayıcı anlayışaretlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Yalın, zorlamasız anlaşılır, çizgiırlanması zorlamasız, olabilir evetğunca azca adetda renkten oluşorospuıdır. Her çyeksan baskı ve endam tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ıvır zıvır ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok kocaman ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Değişik şirket ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa saika vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya kocaman pert verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e bakarak logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili üretimun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin derunğine şık olmalıdır. üste kurumun kendisini nite teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cepheıgün lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman de temizılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün ya da şirket için logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine bili sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı mazmun hizmetında bu bili çok önemlidir.

logo hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir